Şampiyon Mütercim Antalya İNTEROFİS Tercümanlık Merkezinden!
AVRUPA Birliği (AB) Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Çevirmenler Yarışması'nda Antalya'da yaşayan Özge Bozkurtoğlu, Türkiye birincisi oldu.

AVRUPA Birliği (AB) Bakanlığı tarafından düzenlenen Genç Çevirmenler Yarışması'nda Antalya'da yaşayan Özge Bozkurtoğlu, Türkiye birincisi oldu. AB Bakanlığı tarafından üniversitelerin mütercim, tercümanlık ve çeviri bilim bölümlerinde okuyan öğrencilerin bu konudaki farkındalıklarını artırmak, ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetişmesine katkı sağlamak için İstanbul'da Genç Çevirmenler Yarışması yapıldı. Bu yıl İstanbul'da 3'üncüsü düzenlenen yarışmaya 28 üniversite mütercim, tercümanlık ve çeviri bilim bölümü son sınıfta okuyan 109 öğrenci katıldı.

Yarışmada İngilizce kategorisinde Özge Bozkurtoğlu birinciliği elde etti. Antalya'daki İnterofis Tercümanlık Merkezi'nde 3 yıldır stajyer olarak görev yapan Bozkurtoğlu, yarışmadaki başarısının kendisini mutlu ettiğini söyledi. Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü 4'üncü sınıfta eğitim gördüğünü anlatan Bozkurtoğlu, eğitimini tamamladıktan sonra mesleğinde başarılı olmak istediğini dile getirdi.

İnterofis Tercümanlık Merkezi'nin sahibi Serhat Kunar da Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın da 4'üncü büyük tercümanlık merkezi olan işyerinde stajyer olarak görev yapan Bozkurtoğlu'nun elde ettiği başarının kendisini gururlandırdığını ifade etti. Şampiyon mütercim Bozkurtoğlu'nun, plaketini AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan alacağı, yarışmanın ödülü olarak da Brüksel'deki AB kurumlarının çeviri birimlerini ziyaret edeceği belirtildi.(DHA)